Vi har vært i Italia, jo visst, og vi har da spist italienske retter, men denne oppskriften har kommet fra Wenches kjøkken på TV2. Oppskriften er testet i båtkjøkkenet vårt, laget på et bluss, og det fungerte utmerket og smakte veldig godt. Jeg har endret litt underveis, det blir jo alltid slik når man finner en ny oppskrift.
Ingredienser til 4 porsjoner::
200 g røde eller hvite bønner (Jeg brukte en boks Kidney-bønner, røde)
4 ss olivenolje (brukte melange til stekingen av kjøtt, oljen blir altfor varm på kokebluss i båten. Brukte olje for å surre grønnsakene)
4 stk nakkekotelett (hadde bare vanlige koteletter)
4 skiver bacon
3 stk gulrot
3 stk løk
2 skiver sellerirot
2 skiver kålrot
1 stk kvist frisk timian, evt tilsv. mengde tørket
1 stk laurbærblad (knuste laurbærbladet)
5 stk hel pepperkorn
3 fedd hvitløk
salt (brukte 1,5 ts)
grovmalt pepper (0,5ts)
kraft/vann
6 stk mellomstor potet
150 g grønne bønner eller sukkererter
Legg bønnenen i bløt natten over. (Jeg gjorde jo ikke det, brukte en boks bønner). Hell av bløtevannet og kok bønnene opp i nytt vann. Sett til side. Varm olje i en ildfast gryte/panne med høye kanter. Del nakkekotelettene i to og kutt bacon i terninger og stek i oljen til kotelettene er brune, men ikke gjennomstekt. Ta opp koteletter og bacon og tilsett grønnsaket i biter, krydder og hvitløk i gryta. La det surre uten å ta farge i 2-3 min. tilsett koteletter, bacon og bønner uten kokevann. Dryss over salt og tilsett kraft/vann til det står kant i kant med innholdet i gryta. Kok opp og la trekke i 30 min. (Her ble det totalt ca 45 min) Tilsett poteter i båter og la trekke til potetene er møre (de siste 20 min). Bønner eller sukkererter får trekke med de siste 5-6 min. smak til med salt og pepper.
Det smakte nydelig, og det var like godt også dagen etter, oppvarmet…….
Det blir litt som lapskaus nesten eller? Det så hvertfall veldig veldig godt ut, blir helt sulten her jeg sitter 😀 Kanskje jeg må lage sånn til helgen 🙂 Ha en fin dag 🙂 Klemmer ❤
LikerLiker
Hei!
Bloggen din har fanget vår oppmerksomhet på grunn av kvaliteten av oppskriftene. Vi ville bli glade hvis du ønsker å bli med i Alleoppskrifter.no, slik at vi kunne koble til den.
Alleoppskrifter er en søkemotor som samler de beste norske matlaging nettsteder og blogger fra Internett.
Flere hundre blogger er allerede registrert her og dra nytte av den trafikken vi sender til sine nettsteder.
For å bli med Alleoppskrifter, bare gå til http://www.alleoppskrifter.no/ga-med-i-matbloggtoppen
Ha en fin dag!
Vennlig hilsen,
Elin
Alleoppskrifter.no
LikerLiker
frodith: Nei det må ikke koke så lenge at det blir lapskaus!!! Grønnsakene skal være sånn passe kokt, ikke helt most. Og det smakte jo vidunderlig, synes vi da….
LikerLiker
Dette så godt ut! Mange gode ingredienser, så kanskje jeg prøver… Takk for tips og god helg!
LikerLiker
Hei!
Bloggen din har fanget vår oppmerksomhet på grunn av kvaliteten av oppskriftene. Vi ville bli glade hvis du ønsker å bli med i Alleoppskrifter.no, slik at vi kunne koble til den.
Alleoppskrifter er en søkemotor som samler de beste norske matlaging nettsteder og blogger fra Internett.
Flere hundre blogger er allerede registrert her og dra nytte av den trafikken vi sender til sine blogger og nettsteder.
For å bli med Alleoppskrifter, bare gå til http://www.alleoppskrifter.no/ga-med-i-matbloggtoppen
Ha en fin dag!
Vennlig hilsen,
Elin
Alleoppskrifter.no
LikerLiker